Маріупольський Міський сад
Вулиця Семенишина,50.
Площа – 13.5га
З моменту виникнення міста природний ландшафт змінився на штучний декоративний варіант, який добре вписався в міську архітектуру.
Документальні джерела свідчать , що перший озеленений штучний ландшафт Маріуполя був створений на межі міста в районі Клинової балки.На високому пагорбі, з якого відкривався мальовничий вид на море, у 1863році мешканці заклали міський сад. Заклали неподалік від висаджених раніш фруктових дерев.
У 1889році на прохання міської думи відомий маріупольський садівник і громадський діяч Г.Г.Псалті піддав Міський сад повному і радикальному переплануванню. При цьому творча фантазія і художнім смак Георгія Георгійовича поєдналися з суворим арифметичним розрахунком і геометричною правильністю.
Було б доречним будівництво фонтану -
важливого атрибуту будь-якого парку. Але, через відсутність джерела води, на той час це було неможливо.
Перші декоративні фонтани в Маріуполі з’явилися між 1910-1917 роками, після відкриття у 1910році водопровідної мережі. Один з них був побудований в міському саду. Він пережив декілька реконструкцій та зберігся до наших днів.

100років тому, у сонячний день парк «Міський сад» виглядав так: прямі, що розходяться променями алеї, огороджені кущами бузку. Крони дерев - як суцільна стіна. Праворуч від головного входу видніються мальовничі купи каміння, покритого мохом і черепашками, весело дзюрчить струмок, який тече по рукотворному руслу та оживляє цей романтичний куточок.
Міський сад відкритий, як повідомляли тоді розклеєні по вулицях оголошення, «для усіляких розваг поважної публіки Маріуполя».
У 20-ті роки ХХстоліття , в теплу пору року тут проводилися різні заходи, діяв танцювальний майданчик. На естраді грав духовий оркестр .Для дітей були влаштовані: ігротека, вертикальне колесо. Для робітників підприємств міста, які фінансували діяльність парку- куточок технічної пропаганди. Вхід у парк залишався платним, серед членів профспілкових організацій міських підприємств поширювались абонементи.
Естрада, 1900рік На околиці саду, з якої відкривався вид на море, стояла романтична споруда - бельведер, яка в історію парку увійшла під назвою «видовий майданчик» |
У 1929-30 роках підвищену частину саду поєднали зі Слободкою кам’яні сходи з 99сходинок, які розділені 19майданчиками для відпочинку..Сходи органічно вписалися у ландшафт та надали урочистий вигляд цій ділянці парку.
![]() |
Сходинки до Приморського бульвару |
![]() |
Вид на море |
У літньому театрі тривали
демонстрація кінофільмів і виступи театральних колективів. 1934року у
парку з’явився ще один літній театр площею 700кв.метрів на
1100місць. Його побудували у найкоротший термін- за 45 днів, щоб зустріти
прославлений колектив театру ім. М.Гоького.
Передвоєнне десятиріччя принесло
зміни у вигляд деяких об’єктів парку, з’явилися нові скульптурні
композиції, що відповідали духу часу.
Війни залишають в історії свій особливий відбиток. Вони знищують країни; руйнують міста і села;
змінюють долі людей, часом позбавляють життя. Минають роки, змінюються
покоління, але пам’ ять
трагічних часів історії зберігається.
На
території Міського саду є декілька таких пам’яток:
Пам’ ятник героям Громадянської війни « Полеглим в боротьбі за владу рад
1920-1921» із зазначенням прізвищ. |
Над стрімким схилом підноситься прямокутний обеліск , встановлений на братській могилі льотчиків-учасників визволення міста від фашистських окупантів у 1943році, Героїв Радянського Союзу, льотчиків 9 гвардійської винищувальної авіаційної Маріупольсько-Берлінської ордена Леніна Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії В.Г.Семенішина і М.Ю.Лавицького.
Нещодавно біля майданчика з видом на море був встановлений Козацький хрест на честь воїнів, які загинули за Україну з 2014року.
Сьогодні в саду представлені 17 порід
дерев: липа, дуб, каштан, клен, японська софора, верба, шовковиця ,горіх, ясен,
гледичія, катальпа, тополя, акація та
інші. Вік деяких з них - понад 100років.
Центральна алея парку - «Алея класиків» |
Шовковиця - найстаріше дерево (понад
150років) Міського саду. |
Прикрашають сад11 видів декоративних кущів, в тому числі жовта акація, барбарис, глід і яскраві острівці квітів.
Арт-об’єкти
Декілька разів змінювалася назва парку: Парк культури і відпочинку, Парк к ультури і відпочинку ім.А.О.Жданова (1949р.) Центральний дитячий парк (1989р.), у 1999році парку повернули його першу назву «Міський сад».
Міський сад був свідком різних епох. Заснований у часи Російської імперії , разом з народом пережив лихі часи революцій і війн, розквіт і занепад. Йшли в минуле колишні вожді, змінювалися політичні уподобання, а життя продовжувалося і продовжується тепер в нових поколіннях маріупольців. Юні громадяни вірні справі старших поколінь, боронять і зберігають свою землю в Незалежній Україні.
Запрошуємо гостей до нашого гостинного міста і обов’язково пропонуємо відвідати одну з його пам’яток - парк «Міський сад».
Використана література
1. Буклет «150лет в жизни города» // Подотовлен сотрудниками Маиупольского ородского краеведческого музея под редакцией Р.П.Божко- Мариуполь, 2013
2. Мариуполь и его окрестности .Взляд из ХХІ века. - Мариуполь: «Рената», 2006, с.30-31.
3. Буров С. Мариуполь.Былое.- Мариуполь:ЗАО газета «Приазовский абочий», 2003
4. Проценко А.Улицами старого Мариуполя.- Мариуполь:2003, С.92-96.
5. Шакула О. Буклет Природный туризм.Мариуполь.-2011
6. Яруцкий Л.Мариупольская старина.- Мариуполь.-2008