Пам'ятник Георгію Костоправу.


Пам'ятник засновнику румейської літературної мови приазовських греків - Георгію Антоновичу Костоправу. Знаходиться в селі Малоянисоль, Маріупольського району, Донецької області.

Народився 9 листопада 1903 року в селі Малоянисоль у родині волосного писаря. Навчався в Малоянисольському початковому двокласному училищі. Потім здобув освіту в Маріупольському реальному училищі у період з 1913 по 1915 роки.

Ще в першому класі Г. А. Костоправ почав писати вірші на російській мові. Його твори розміщували у рукописному журналі під назвою «Красное солнышко». Поет-початківець пише власні вірші під псевдонімом Ю. Проходимець.

А з 1931 року Георгій Костоправ почав почав писати твори на румейській мові, яка для нього була рідною. Значне місце серед них займають мініатюри, які нагадують так звані “удрамайда” - національні частушки місцевих греків. В його творчості лежав діалект села Малоянисоль. І саме на цьому створювалася літературна мова греків Приазов'я у 1930-ті роки. 



        Перша книга Георгія Костоправа, яка була видана в 1933 році у місті Маріуполь, мала назву “Та прота вимата” (“Перші кроки”). А у 1937 році Георгій Костоправ видає свою третю та останню поетичну книгу «Калімера, зісімо!» («Здравствуй, життя!»).
 

Найкращим твором Георгія Костоправа вважається поема “Леонтій Хонахбей”, над якою він працював на протязі 5 місяців і в листопаді 1934 року закінчив її написання.


Не дивлячись на творчий успіх та досягнення, 23 грудня 1937 року Георгія Костоправа було заарештовано Маріупольським відділом НКВС, у результаті Грецької операції НКВС.  

Грецька операція НКВС — масові репресії проти грецької етнічної меншини в республіках СРСР, які тривали від 15 грудня 1937 року до березня 1938 року (окремі арешти тривали до осені 1938 року). У ході репресій за фальшивими обвинуваченнями у шпигунстві або контрреволюційній діяльності заарештовано понад 20 тисяч греків, переважно чоловіків у віці від 20 до 50 років. Особливо кривавими виявились локальні «грецькі» операції в Донецькій області та Краснодарському краї. 15 грудня шанується греками у світі, як День пам'яті жертв «Грецької операції» НКВС

Грецька операція НКВС

Поета було звинувачено у належності до грецької контрреволюційної повстанської операції (54 стаття)


а 14 лютого 1938 року поета було засуджено до вищої міри покарання і у той самий день розстріляно. 


Автор

 Пирожнікова Т.Д.