Маріупольська водонапірна вежа (Вежа Нільсена)

 МАРІУПОЛЬСЬКА ВОДОНАПІРНА ВЕЖА 

(ВЕЖА НІЛЬСЕНА)


Одним із символів міста Маріуполя є стара водонапірна вежа, яка розміщується в Центральному районі міста на перетині вулиць вул. Архітектора Нільсена і вул. Соборній. Будівля розташована в найвищій точці міста, з оглядового майданчика якої відкривається один з найкращих видів на місто.

Оскільки спочатку ХХ ст. в Маріуполі ще не було водопроводу, воду в бочках від джерела питної води до будинків жителів доставляли водовози. У квітні 1908 р міська дума Маріуполя затвердила проект будівництва водопровідної мережі, складений інженером і міським архітектором Віктором Олександровичем Нільсеном.


За задумом архітектора, воно поєднувало в собі кілька стилів: готику, бароко і ренесанс. Сама вежа восьмикутна в горизонтальній проекції, чотириярусна, увінчана восьміскатним шатром з оглядового башточкою. На початку минулого століття 33-метрова вежа була найвищою будівлею Маріуполя.

Після будівництва в 1932 році централізованої системи водопостачання, вежа перестала виконувати свою первісну функцію. Її будівля стали використовувати в якості пожежної каланчі.

У роки Другої світової війни башта практично не постраждала, проте, незважаючи на це, її будівля на цілих 40 років прийшло в запустіння. Тільки в 1983 році, після присвоєння вежі статусу пам'ятки архітектури місцевого значення, почалися роботи по її реставрації.

З 1996 по 2012 роки в будівлі вежі розміщувалося відділення Приватбанку. Робочі місця співробітників займали 3 поверху, і таким чином клієнти банку мали унікальну можливість вивчити вежу зсередини. На четвертому поверсі розміщувалася кімната переговорів з видовим майданчиком.


Оновлення вежі стало справжнім подарунком до 240-річчя Маріуполя. На кошти міського бюджету та спонсорів оновили її фасад і відремонтували всередині. Щовечора з настанням темряви вежа притягує погляди перехожих яскравим підсвічуванням.


Змінилася вежа не тільки зовні. Вона знайшла нового смислового наповненість, ставши модним культурним простором. Зараз тут знаходиться культурний туристичний центр Vezha Creative Space. У цьому місці проходять різні культурні заходи, майстер-класи, громадські слухання та багато іншого.




Гречка Володимир Сергійович,
вчитель історії 
КЗ "Гімназія зі структурним підрозділом початкокої школи № 17
Маріупольської міської ради Донецької області"