МАРІУПОЛЬСЬКА ПЛОЩА СВОБОДИ
Площа Свободи - це перша в Україні і всій Європі інтерактивна площа, яка одночасно існує і в віртуальному, і в реальному світі.
Сама ідея смарт-площі полягає в переосмисленні військових дій на Сході України. Композиція організована за принципом невеликої екскурсії, де перші об'єкти символізують війну, а останні – майбутній світ. Починається історія зі знаменитого муралу з дівчинкою Меланією, яка втратила матір під час обстрілу мікрорайону "Східний". Далі – скульптура "Протистояння" і Пам'ятник героям-визволителям у вигляді Герба України.
Мурал “Мілана” став символом всеперемагаючого милосердя. Історія зображеної дівчинки – одна з сотень тисяч історій зламаного дитинства через війну на Сході України.
Скульптура "Протистояння"
А так як війна повинна закінчитися миром, вінчають композицію 25 скульптур у вигляді птахів, які символізують всі області України і Крим. Щовечора ці скульптури проектують на площу лазерно-світлове шоу. Їх сценарії розробляли протягом року десятки фахівців. Сценарії змінюються в залежності від пори року. На честь великих свят демонструють спеціальні шоу.
Цікаво, що будь-який бажаючий може взяти участь у створенні шоу. Останні 20 хвилин кожної години програми на площу проектуються плаваючі дельфіни. Цей час віддано на волю городян. Ви можете відсканувати QR-код і створити власного персонажа-дельфіна на спеціальному сайті. Після цього ваш дельфін буде проектуватися на смарт-площу.
Також на площі розташовані 32-метровий арочний фонтан з підсвічуванням, фуд-корт і півтонний "Дзвін миру"
Світлодінамічний пішохідний фонтан увійшов до Книги рекордів України, як найбільший. Його довжина - 36 метрів, ширина фонтану - 7,5 метрів. У теплу пору року жителі і гості міста зможуть гуляти під водної аркою.
"Дзвін Миру" символізує спокій, мирне життя і дружбу, вічне братерство і солідарність народів. Водночас - це заклик до дії збереження миру і життя на Землі. Дзвін розташований над гранітною плитою, на якій викарбуванні слова "мир" і "свобода" різними мовами світу, що є символічним та підкреслює важливість миру та свободи для всіх народів.
Епіцентром життя площі стала сцена. Вона поєднує в собі майданчик для виступів і місце для відпочинку. Під нею облаштована простора зона «m.Food». А завдяки світловому шоу площа стає інтерактивним простором. Встановлено проектори у вигляді «голубів миру». Одночасно вони проектують на площу яскраві картинки, квіти і дельфінів. На крилах птахів можна побачити унікальний для кожної області України орнамент.
Проєкт освітлення площі Свободи отримав у 2021 році нагороду на міжнародному конкурсі світлового дизайну Lighting Design Awards, який проходить в Лос-Анджелесі.
Також на площі проведені роботи з озеленення. Висаджено близько 3,5 тисяч дерев, квітів і чагарників. Серед них: магнолії, сакури, червоні клени, тюльпанові дерева, японські спіреї і троянди. Застелено близько 12 тисяч квадратних метрів рулонного газону.
Гречка Володимир Сергійович,
вчитель історії
КЗ "Гімназія зі структурним підрозділом початкокої школи № 17
Маріупольської міської ради Донецької області"